IMS Precision Double Filter Basket 12/18g Item No. B682TH24.5M
Compatible with Carimali, Cimbali, Gaggia and Reneka machines
Round holes with conical section Aisi 304 stainless steel, food safe certified matching tamper ø 58.5mm.
Border: 68mm (B68)
Height: 24.5mm (H24.5)
Body: 60mm for 58.5mm tamper
Number of holes: 641 Micro spacing (M)
Hole Diameter: 0.30mm
Shape of the hole: Circular with Conical cross section.
Competition Perforation: Relaminated and Recalibrated.
IMS Gaggia Precision Filter Basket 12/18g - B682TH24.5M
Sold out
Shipping calculated at checkout
ES11225
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa
Description
Border: 68mm (B68)
Height: 24.5mm (H24.5)
Body: 60mm for 58.5mm tamper
Hole Diameter: 0.30mm